24.05.2024, čas: 21:52 Průvodce Českem - InfoČesko.cz | Beskydy.cz | inPhoto počasí
Jeseníky
Hledej >>
Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích


Přihlášení
Login
Heslo


Spolupráce


Jeseníky

Náhodný tip

Počasí
Předpověď počasí

www.infojeseniky.cz - Historické zajímavosti - Hrubý Jeseník - Církevní stavby a sakrální objekty - Malá Morávka - KAPLE NESVĚTĚJŠÍ TROJICE V MALÉ MORÁVCE

KAPLE NESVĚTĚJŠÍ TROJICE V MALÉ MORÁVCE

Negarantovaná informace

Kaple v obci Malá Morávka byla postavena r. 1690 Václavem Schilderem na Kapličkovém vrchu. Měla zděný presbytář, ale loď roubenou ze dřeva.

Kapli přestavěli bratři Karel Josef, Jan Kašpar Weissové. Pozemek, na němž kaple stála, získal totiž Antonín Weiss (otec) spolu s č. p. 75 po rodině Schilderově. Původní přesbytář ponechali, ale na místě roubené lodi dali postavit loď novou, zděnou a poněkud větší. Ze staré kaple byly do nové přeneseny stropní kazety. Jejich původní jednoduchou malovanou výzdobu nahradily obrazy s výjevy ze života Ježíšova, poprsími evangelistů, apoštolů a dalších novozákonních osob.
Kaple byla slavnostně vysvěcena 6. června 1767 a zasvěcena Nejsvětější Trojici. O její další velkou opravu se postarali o sto let později vnuci stavebníků. Stále však ještě nesměla být používána k veřejným účelům, pouze v závěru 18. století, v době výstavby nového zděného farního kostela v Malé Morávce, se v ní konaly pravidelné mše. Oblíbené poutě v ní však olomoucké arcibiskupství povolilo až mnohem později.

Nástěnná malba na čelní stěně lodi představuje anděly s citáty z bible. Obraz pro oltář je dílem významného moravského malíře Jana Krištofa Handka z Olomouce, rodáka z nedalekého Rýmařova. Dnes se ale nachází v místním farním kostele.


Datum poslední aktualizace článku: 07.02.2020